Uzturvielas

“Ir jāēd un jādzer tieši tik, cik nepieciešams, lai mūsu spēki atjaunotos nevis tiktu nomākti.”
  (Cicerons)
 
Uzturam ir nozīmīga loma mūsu veselībā. Bieži vien cilvēki neaizdomājas par to, cik svarīgi ir ēst pilnvērtīgu un sabalansētu ēdienu. Mūsdienās veikalu plaukti ir pārpilni ar dažādiem acij tīkamiem ēdieniem. Cilvēkam dota liela izvēles brīvība, tomēr dažkārt jāsastopas ar zināšanu trūkumu, lai no šī plašā sortimenta izvēlētos tieši to, kas ikdienas ēdienu padarītu pilnvērtīgu un sabalansētu. Šodienas dzīve ir ātra un cilvēkiem neatliek laika, lai aizdomātos par to, ko un cik daudz viņi ēd. Tā ietekmē novērojams liekais svars, kas mūsdienās visā pasaulē ir diezgan nopietna problēma. Liekais svars savukārt veicina dažādas citas veselības problēmas. Kā piemēru var minēt 2. tipa cukura diabētu, imunitātes aktivitātes samazināšanos, onkoloģijas risku, neauglību, sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanas u.c. Tomēr nedrīkst aizmirst, ka nepareiza ēšana var būt arī nepietiekama svara rezultāts, vitamīnu un minerālvielu deficīts. Tāpēc ir svarīgi zināt, kādam ēdienam jādod priekšroka, lai mūsu organisms neizjustu uzturvielu trūkumu un visi fizioloģiskie procesi noritētu efektīvi.
 
 Ikviens zina, ko nozīmē kalorijas, olbaltumvielas, tauki un ogļhidrāti. Bet daudziem trūkst zināšanu par to, cik daudz kaloriju jāuzņem diennaktī, lai nebūtu enerģijas pārpalikums vai trūkums, kā arī kāds daudzums uzturvielu jāiekļauj savā ikdienas ēdienā.
 
 Aktuāls cilvēkiem ir liekā svara jautājums. Plaša informācija par diētām pieejama gan interneta resursos, gan televīzijā un preses izdevumos. Bet vispirms būtu jānosaka, vai ķermeņa svara samazinoša diēta tik tiešām ir nepieciešama. Mūsu uzdevums ir sniegt atbilstošu informāciju.
 
 Esošajās sadaļās, iespējams atrast noderīgu informāciju par veselības problēmām, kas var būt saistītas ar uzturu. Tur aplūkotas pārtikas alerģijas, celiakija, aptaukošanās, malnutrīcija, anoreksija, bulīmija.
 
Pirms lielveikala plauktā izvēlamies pārtikas produktu, atgādināsim sev, ka uzturs ir viens no veselību ietekmējošiem faktoriem – tam var būt gan labvēlīgs, gan nelabvēlīgs efekts uz mūsu organismu!