Gastrektomija ir pilnīga vai daļēja kuņģa izņemšana. Pēc gastrektomijas operācijas ēdiens ātrāk nonāk zarnās. Rezultātā ir paātrināti gremošanas procesi un daļa uzturvielu nespēj uzsūkties. Var rasties arī svara zudums un uzturvielu deficīts. Citas sekas var būt- nespēja uzņemt tik daudz ēdiena kā pirms operācijas, sāta sajūta rodas ātrāk, vēdera sāpes vai citas nepatīkamas sajūtas pēc ēdienreizes. Atsevišķos gadījumos var rasties konkrētu produktu nepanesība, kā arī garšu kārpiņu izmaiņas (ēdieni, kas garšoja pirms operācijas vairs negaršo un otrādi).

Pēc operācijas uztura pamatprincipi ir:

 • ēst lēni,
 • rūpīgi sakošļāt ēdienu,
 • pārstāt ēst tiklīdz ir sajusta sāta sajūta,
 • ieturēt maltīti vismaz 6 reizes dienā, neizlaidiet ēdienreizes,
 • beidzamo maltīti vēlams ieturēt ne vēlāk kā 2 stundas pirms iešanas gulēt,
 • nedzert šķidrumu 30-40 minūtes pirms un pēc maltītes, kā arī tās laikā,
 • nelietojiet saldus un gāzētus dzērienus, to vietā izvēlieties vērtīgus, kalorijām bagātus dzērienus kā skābpiena produktus,
 • iekļaujiet ēdienkartē olbaltumvielas un nedaudz taukus, taču samaziniet cukura, salikto ogļhidrātu un nešķīstošo šķiedrvielu daudzumu. Galvenokārt ēdienam ir jāsatur daudz kalorijas un uzturvielas, bet maz cukura,
 • lietojiet vitamīnus un minerālvielu preparātus, konsultējoties ar ārstu.

Sākotnējā periodā, kas ilgst aptuveni nedēļu, ir jālieto pusšķidru blendrētu uzturu (pusšķidras putras, biezzupas, omletes, viendabīgas konsistences vājpiena biezpiens, u.c.). Svarīgi ir uzņemt daudz olbaltumvielas (zivis, gaļa, piens, utt.), kas veicinās atlabšanu. Jāierobežo šķiedrvielu daudzums (pilngraudu produkti, pākšaugi, rieksti, svaigi dārzeņi un augļi, izņemot banānus). Pēc kāda laika pakāpeniski varat palielināt šķiedrvielas un iekļaut jaunus produktus uzturā. Novērojiet savas sajūtas, ja kāds no produktiem izraisa nepatīkamus simptomus, pamēģiniet to ēst atkal pēc pāris nedēļām.

Pēc operācijas var rasties dažādas blakus parādības.

 1. Apetītes trūkums un garšas izmaiņas. Tas var rasties pēc operācijas, bet, iespējams, ka ar laiku, tas mainīsies. Lai to novērstu ēdiet nesteidzīgi, servējiet maltīti glīti, izvēlieties ēdienu, kas jums garšo, ja jums ir slikta dūša, servējiet ēdienu istabas temperatūrā. Neēdiet asu vai treknu ēdienu.
 2. Svara zudums. Ja svara zudums rodas pēc operācijas, tas ir normāli. Taču, ja tas palielinās, konsultējieties ar ārstu vai speciālistu. Iespējams jums tiks izrakstīts medicīnisks papilduzturs dzērienu vai pulvera viedā.
 3. Lai to mazinātu uzņemiet vairāk šķidruma, tādā veidā izvairoties no organisma atūdeņošanās. Ierobežojiet uzturā uzņemto cukura un tauku daudzumu. Vēlams neuzņemt par daudz nešķīstošo šķiedrvielu ikdienas uzturā (pākšaugi, pilngraudu produkti, rieksti, sēklas). To vietā izvēlieties šķīstošās šķiedrvielas (zaļus banānus, auzu pārslas, ābolu biezeni).
 4. Vitamīnu deficīts. Kuņģa izņemšanas operācija ietekmē gremošanas procesu izmaiņas. Tā rezultātā var veidoties vitamīnu deficīts, kā arī dzelzs uzsūkšanas traucējumi. Lai to novērstu ir jāuzņem vitamīni papildus preparātu formā. Noteikti pēc operācijas ieteicams uzņemt B12 vitamīnu. Par citu preparātu lietošanu, konsultējieties ar savu ārstu.
 5. Dempinga sindroms. Tas rodas vienkāršajiem ogļhidrātiem ātri nonākot tievajā zarnā un piesaistot ūdeni. Rezultātā var kristies asinsspiediens, kas izsauc šādus sindromus: vājums, ģībšana, sirdsklauves, vēlmi atgulties. Palielināts ūdens daudzums tievajās zarnās var izraisīt vēdera pūšanos, gremošanas traucējumus un caureju.

Lai novērstu nepatīkamos simptomus, atgulieties pēc maltītes uz 20-40 minūtēm. Ēdiet lēni, mazas porcijas, bet bieži. Ēdienreizes laikā vēlams neuzņemt šķidrumu. Izslēgt no uztura vienkāršos ogļhidrātus (saldumi, saldi dzērieni). Ievērot, lai katrā maltītē būtu olbaltumvielas (olas, biezpiens, gaļa, zivis) un šķiedrvielas (dārzeņi, augļi, pilngraudu putraimi). Samazināt ogļhidrātu daudzumu  ikdienas uzturā.

Izmantotie avoti:

 1. “Uztura ieteikumi pacientiem pēc gastrektomijas (kuņģa izņemšanas)”. vm.gov.lv. https://www.vm.gov.lv/lv/media/2929/download. 2021.
 2. “Gastrectomy”. surgicalcore.org. https://www.surgicalcore.org/Search.aspx?q=gastrectomy&f_type=FIGURE&sort=date. 2021