Aizkuņģa dziedzera funkcijas ir: ražot ķīmiskas vielas, kuras šķeļ uzņemtās uzturvielas, novadīt tās uz divpadsmit pirkstu zarnu. Pie tam, ražot insulīnu. Pēc aizkuņģa dziedzera operācijas ir nepieciešams uzņemt šīs ķīmiskās vielas ar medikamentiem.

Pacientiem pēc operācijas ir ieteicams ēst 4-6 reizes dienā ar mazām porcijām, protams, jāēd lēni, rūpīgi sakošļājot ēdienu. Uzņemiet ēdienu, kas ir ne pārāk auksts, ne karsts.

Veidojot ikdienas ēdienkarti, jāņem vērā, ka uzturā ir jāuzņem daudz olbaltumvielas (gaļa, zivis, olas, biezpiens, siers, utt.) un kalorijas. Tās palīdzēs saglabāt svaru un veicinās atlabšanu. Vēlams samazināt uzņemto tauku daudzumu, jo tos būs grūtības sagremot. Uzņemiet šķidrumu starp ēdienreizēm. Noteikti izvairieties no trekniem, ceptiem, žāvētiem, sālītiem produktiem, tā vietā izvēlieties tos pagatavot sautējot vai vārot. Nelietojiet svaigas mīklas izstrādājumus un alkoholu.

Ieteicamie produkti ir, piemēram: rudzu maize, pilngraudu makaroni, auzu pārslas (un citi graudaugi), vārīti kartupeļi, dārzeņi, augļi (mērenā daudzumā), liesa gaļa bez ādas, meža dzīvnieku gaļas (pagatavotas, izmantojot maz eļļas), baltās zivis, vārītas olas, piena produkti ar zemu tauku saturu, pupas, lēcas, rieksti (mērenā daudzumā).

Ja vēlaties ēdienkartē ieviest jaunus produktus- dariet to pakāpeniski. Ieteicams ēdienreizē neieviest vairāk kā vienu jaunu produktu. Vērojiet jūsu organisma reakciju uz to. Ja jūtiet nepatīkamus simptomus, mēģiniet produktu atkal pēc 1-2 nedēļām. Piemēram, atsākot ēst augļus un dārzeņus, vienā ēdienreizē pamēģiniet apēst vienu porciju augļus. Viena porcija augļu ir Jūsu plaukstas lielums.

Ja pieaug cukura līmenis asinīs, Jums ir izveidojies cukura diabēts vai Dempinga sindroms (2 stundas pēc ēšanas parādās vājums, galvas reiboņi, sāpes vēderā, caureja, vemšana), tādā gadījumā izvairieties no produktiem, kuri ātri ceļ cukura līmeni asinīs (baltmaize, kartupeļu biezputra, žāvēti augļi, augļu sulas, saldumi). Savukārt, ja saskarieties ar caureju ikdienā- samaziniet šķiedrvielu un tauku daudzumu.

 

Izmantotie avoti:

  1. “Uztura ieteikumi pacientiem pēc aizkuņģa dziedzera operācijas”. vm.gov.lv. https://www.vm.gov.lv/lv/media/2932/download. 2021.
  2. “Whipple procedure”. mayoclinic.org. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pancreatic-cancer/multimedia/whipple-procedure/img-20008531. 2021.