Resnās zarnas galvenā funkcija ir ūdens un minerālvielu uzsūkšana un nesagremotā uztura izvadīšana. Parasti operācijas laikā tiek izgriezta kāda zarnas daļa un atlikušās daļas savienotas kopā.

Ārsti parasti iesaka ievērot diētu ar mazinātu šķiedrvielu daudzumu, lai samazinātu uzturu atlieku daudzumu, nepatīkamo simptomu (piem., vēdera pūšanās, caureja) biežumu. Tā veicinās arī zarnas gļotādas atveseļošanos.

Parasti pacientiem ir nepieciešams ievērot šādu diētu 4-6 nedēļas pēc operācijas. Pēc tam pakāpeniski var atsākt uzņemt pilnvērtīgu uzturu, palielinot šķiedrvielu daudzumu.

Pacientiem pēc operācijas ir jāēd 4-6 maltītes dienā. Jāpiemin, ka katrai maltītei ir nepieciešams atvēlēt laiku, lai varētu ēst lēni un rūpīgi sakošļāt katru kumosu. Jāatceras arī par šķidruma uzņemšanu. Dienā būtu ieteicams uzņemt vismaz 1,5l šķidruma (vislabāk ūdeni vai augu tējas). Izvairieties no alkohola, saldinātu, gāzētu un kofeīnu saturošu dzērienu un asām, izteiktām garšvielām, ēdieniem.

Ievērojiet, lai, gatavojot maltītes, tiktu izmantotas pēc iespējas mazāk taukvielas. Izvairieties no fritētiem ēdieniem. Piemēram, kartupeļus būtu ieteicams labāk gatavot tos vārot, nevis fritējot vai cepot ar daudz pievienotajām taukvielām. Līdzīgi arī gatavojot gaļu. To ieteicams vārīt, sautēt vai tvaicēt.

Izvēloties produktus, pievērsiet uzmanību šķiedrvielu sastāvam. Piemēram, ja meklējat graudaugus, tad labāk būtu izvairīties no pilngraudu  produktiem (mieži, griķi, musli, popkorns, maize, brūnie rīsi u.c.). Tā vietā izvēlieties graudaugus, kā, piemēram, mannā, kukurūza, baltie rīsi, auzu pārslas, kviešu milti, saldskābmaize, makaroni, pankūkas, vafeles u.c. Līdzīgi arī ar dārzeņiem. Labāk izvēlēties tos, kuri ir termiski apstrādāti, mizoti un nav tik šķiedraini (burkāni, tomāti, spināti, baklažāns, kabači u.c.). Augļus ieteicams uzņemt mīkstus, bez mizas un sēklām (banāni, ābolu biezenis, ābolu sula, aprikozes, persiki u.c.).

Ieteicams izvairīties no trekniem ēdieniem un produktiem. Ikdienā izvēlieties piena produktus ar samazinātu tauku saturu, liesāku gaļu bez ādas un augu eļļas ēdiena gatavošanai.

Pēc operācijas var būt dažādas problēmas. Tās rodas, jo organismam un atlikušajai zarnas daļai ir nepieciešams pielāgoties. Šis periods var būt atšķirīgs katram individuāli, visbiežāk, tās ir dažas nedēļas vai mēneši.

Viena no problēmām var būt vēdera pūšanās (pastiprināta gāzu veidošanās). Tos izraisa produkti, kā, piemēram, pākšaugi, kāposti, ziedkāposti, brokoļi, sīpoli, rieksti, sēklas. Nelietojiet saldinātājus- sorbitolu un mannitolu. Tie ir bieži sastopami limonādēs, košļājamās gumijās, kā arī produktos, kas paredzēti cukura diabēta pacientiem. Lai novērstu vēdera pūšanos var lietot aktivētās ogles preparātus, probiotiķus. Pirms lietošanas, konsultējieties ar savu ārstu.

Ja ir izgriezta liela zarnas daļa, tad pēc operācijas var būt caureja. Noteikti informējiet savu ārstu, jo, iespējams, jums nozīmēs medikamentus, kas palīdzēs to mazināt.

Ir svarīgi veikt nelielas izmaiņas uzturā. Uzņemiet 2l ūdens dienas laikā, nedaudz palieliniet sāls daudzumu, kā arī ierobežojiet nešķīstošo šķiedrvielu daudzumu (pākšaugi, pilngraudu produkti, rieksti, sēklas). Pēc laika, protams, var pakāpeniski atkal palielinās šķiedrvielu daudzumu uzturā. Izteiktas caurejas gadījumā lietojiet zaļus banānus, baltos rīsus, baltmaizes sausiņus un ābolu biezeni. Noteikti konsultējieties ar savu ārstu par izmaiņām uzturā kā arī par īpašu medikamentu lietošanu.

Daži pacienti var saskarties ar aizcietējumu. Noteikti konsultējieties ar savu ārstu par īpašu medikamentu lietošanu un izmaiņām uzturā. Centieties iet uz tualeti katri dienu aptuveni vienā laikā, mēģiniet to darīt 5-15 minūtes pēc ēšanas. Uzņemiet vismaz 2l šķidruma dienā- gan ūdeni, gan citus šķidrumus (arī zupas). Lai mazinātu aizcietējumu ēdiet olbaltumvielām bagātu uzturu (gaļa, zivis, olas, biezpiens, siers, grieķu jogurts). Iekļaujiet arī šķīstošās uzturvielas, kā, piemēram, auzu pārslas, linsēklas. Tās palīdz regulēt vēdera darbību. Piparmētru tēja var mazināt diskomfortu un gāzu veidošanos vēderā. Vērojiet savas izjūtas, jo pastāv iespēja, ka jums diskomfortu izraisa kādi citi produkti.

 

Izmantoti avoti:

  1. “Uztura ieteikumi pēc resnās zarnas operācijām” vm.gov.lv. https://www.vm.gov.lv/lv/media/2941/download. 2021.
  2. “Pan-proctocolectomy with ileostomy surgery for inflammatory bowel disease”. ibdrelief.com. https://www.ibdrelief.com/learn/treatment/surgery/proctocolectomy-surgery/proctocolectomy-with-ileostomy. 2021.